Ewa Bujak - szkolenia wizerunkowe

Ewa Bujak - szkolenia wizerunkowe Od ponad 15 lat pomagam budować pozytywny wizerunek firm i marek osobistych.

„Pomiędzy bodźcem a reakcją istnieje przestrzeń. W tej przestrzeni tkwi nasza moc wyboru odpowiedzi. W naszej odpowiedzi...
26/03/2026

„Pomiędzy bodźcem a reakcją istnieje przestrzeń. W tej przestrzeni tkwi nasza moc wyboru odpowiedzi. W naszej odpowiedzi leży nasz rozwój i nasza wolność.”

Ten cytat przypisywany Viktorowi Franklowi (w rzeczywistości jest parafrazą i syntezą jego myśli, a nie dosłownym cytatem) wraca do mnie często w pracy gabinetowej. Jest również mi szczególnie bliski, gdy w swoim rozhamowaniu palnę coś głupiego lub zachowam się, powiedzmy to delikatnie, „szczególnie niegodnie” 🤔.

Wyobrażam sobie, że bodziec jest iskrą, a reakcja bombą 💣 - pomiędzy tym jest jednak lont; im krótszy, tym szybciej bomba odpala. Staram się więc z moimi klientami (i sama ze sobą) ten lont jak najmocniej wydłużać.

Prawda niestety jest uwierająca: większość naszych reakcji nie jest wyborem - jest nawykiem, schematem, doświadczeniem.

1. Z perspektywy psychologii to, co nazywamy „reakcją”, może być
uruchomieniem automatycznych schematów poznawczych (wyuczonych wzorców interpretowania rzeczywistości) lub:
2. odpowiedzią na kluczowe przekonania (np. „muszę być perfekcyjny”, „świat jest niebezpieczny”, „inni mnie oceniają”)
3. efektem warunkowania (czyli tego, czego nauczyliśmy się poprzez wcześniejsze nagrody i kary)
4. aktywacją pamięci emocjonalnej („to już kiedyś było — reaguję tak samo”)
5. reakcją układu nerwowego (walcz / uciekaj / zamroź się), zanim w ogóle pojawi się świadoma myśl

Dlatego:
To, co wydaje się „tu i teraz”, często jest tak naprawdę „tam i wtedy”.

I choć nie zawsze przemawia do mnie to co Frankl napisał (m.in to, że powołuje się na słowa Nitszschego "co mnie nie zabija, czyni mnie silniejszym")

to akurat ta myśl wydaje mi się ważna:

„Pomiędzy bodźcem a reakcją istnieje przestrzeń…”

Bo ta przestrzeń to moment, w którym możesz zauważyć swój schemat, zamiast go odtworzyć. A to już nie jest automatyczna reakcja.

To jest wybór.

💣 Zobacz, co pomaga wydłużać mój lont. 💣

Ten cudowny tekst Marii Czubaszek jest totalnie o wystąpieniach (i o mnie, bo z tą czapką to na serio prawda😁)Jak zaczyn...
25/09/2024

Ten cudowny tekst Marii Czubaszek jest totalnie o wystąpieniach (i o mnie, bo z tą czapką to na serio prawda😁)

Jak zaczynasz przygodę z wystąpieniami to pojawiają się następujące dylematy:
🤔Chodzić po tej scenie czy stać w miejscu?
🤔Ruszać rękoma czy raczej nie?
🤔być autentycznym i swobodnym czy kontrolować swój profesjonalny wizerunek?
🤔uśmiechać się czy raczej być poważnym?
🤔schować się za pulpitem, czy wyjść na środek?

Bo przecież co byś nie zrobił/zrobiła i tak będzie źle.... 😱

Odpowiedź na te dylematy (zarówno dotyczące czapki, jak i wystąpień) jest prosta: rób tak, aby było to zgodne z Tobą, Twoim komfortem i kontekstem sytuacyjnym

🎈Jak wolisz chodzić po scenie, to rób to - tylko nie odwracaj się tyłem do publiczności. Jak wolisz stać, to stój
🎈Jak lubisz gestykulować, to dostosuj swoje gesty do formy wystąpienia (przed kamerką gestykulujesz mniej a w wystąpieniu publicznym pamiętaj,a by gesty były otwarte)
🎈Bądź sobą, bądź autentyczny/a i dostosuj swoje zachowanie do kontekstu sytuacyjnego
🎈uśmiechaj się, jeśli masz ochotę, dostrajaj się do tematu i swojej publiczności
🎈pulpit oddzieli Cię od publiczności, ale jeżeli czujesz się za nim bezpiecznie to stań tam, gdzie wolisz
🎈a jak Ci zimno to załóż czapkę i się niczym nie przejmuj!

Powodzenia!

09/07/2024

Boję się wystąpień publicznych...

często słyszę to od moich Klientów, a jeszcze częściej "nienawidzę wystąpień publicznych". A wiecie skąd ten lęk? Odpowiedź jak zwykle nie jest prosta. Co jest niezmiernie ciekawe, to to, że kombinacja czynników powodujących glossofobię (lęk przed publicznym przemawianiem) może być różna - od genetyki, poprzez mózg aż do czynników społecznych takich jak rodzina czy media (a i warto pamiętać, że presja rówieśnicza też może odegrać swoją rolę w naszym późniejszym lęku).

Zazwyczaj nie zastanawiamy się dlaczego czegoś nienawidzimy, nie lubię i już! Unikam, bo tak jest łatwiej.

A źródło lęku warto poznać, tak jak warto poznać siebie - w myśl zasady przypisywanej Sun Tzu: "Jeśli znasz siebie i swego wroga, przetrwasz pomyślnie sto bitew. Jeśli nie poznasz swego wroga, lecz poznasz siebie, jedną bitwę wygrasz, a drugą przegrasz. Jeśli nie poznasz ni siebie, ni wroga, każda potyczka będzie dla ciebie zagrożeniem".

Dużo w internetach jest porad o tym jak zmniejszać lęk przed wystąpieniami publicznymi. Dużo w tych poradach jest odnies...
20/02/2024

Dużo w internetach jest porad o tym jak zmniejszać lęk przed wystąpieniami publicznymi. Dużo w tych poradach jest odniesień do własnego doświadczenia lecz mało do naukowych badań.

Dziś chciałabym Wam zaproponować lekturę książki "Metody redukcji lęku przed wystąpieniami publicznymi" autorstwa Dariusza Drążkowskiego. To mega ciekawe w jaki sposób można myśleć w ogóle o lęku przed wystąpieniem i jak go oswajać.

W książce autor przedstawia 3 rodzaje metod redukujących lęk: terapie ekspozycyjne, poznawcze oraz inne metody. Dziś przyglądam się terapiom ekspozycyjnym.

Terapia ekspozycyjna polega na systematycznym przechodzeniu w kontrolowanym otoczeniu przez sytuacje powodujące lęk. Sytuacje są stopniowane i uzależnione od rodzaju i wielkości lęki.

Dlaczego ekspozycja działa? W sytuacji lękowej aktywują się struktury poznawcze unikania i ucieczki. Albo inaczej. Zbliżająca się prezentacja publiczna powoduje pojawienie się następujących po sobie elementów:

1. Myśli
zaczynam myśleć o tym:
"jak mi nie idzie",
"jak się ze mnie śmieją",
"jak się mylę"
"jak zapominam"
lub inne, podobne

2. Emocji
W następstwie myśli zaczynam czuć: lęk, stres, strach i całą gamę emocji, które nie są dla mnie przyjemne

3. Reakcji ciała
W konsekwencji ciało reaguje podwyższonym tętnem, potliwością, drżeniem głosu, gulą w gardle i innymi negatywnymi objawami

4. Zachowanie
Naturalnym więc dla mnie jest unikanie bądź ucieczka ze strefy zagrożenia. Więc unikam wystąpień, albo raczej się do nich nie pcham, mówię tak szybko, żeby skończyć jak najwcześniej lub chowam się po kątach, żeby tylko nikt nie wywołał mnie do odpowiedzi.

Terapia ekspozycyjna pomaga przyzwyczaić się krok po kroczku do sytuacji trudnej, okrzepnąć w niej i czasem zredukować swoje błędne myślenie. Czyli, jeśli po raz 16 próbuję wystąpić i serio nikt się ze mnie nie śmieje - to być może myśl która spowodowała mój lęk jest nieprawdziwa a ja sama przyzwyczajam się wreszcie do tego wystąpienia.

Terapia ekspozycyjna stanowi element procesu terapeutycznego w terapii poznawczo-behawioralnej, a także może funkcjonować jako autonomiczna interwencja. Ja często stosuję ten rodzaj terapii u swoich klientów i faktycznie widzę efekty zmniejszenia reakcji lękowej w sytuacji wystąpień.

Dziś troszkę tematycznie, bo o miłości.A właściwie nie tylko o miłości lecz także o matematyce.Ale przede wszystkim to o...
14/02/2024

Dziś troszkę tematycznie, bo o miłości.
A właściwie nie tylko o miłości lecz także o matematyce.

Ale przede wszystkim to o tym, jak tworzyć ciekawe narracje.

A co zrobić, żeby tworzyć ciekawe narracje?

Róbcie jak Hannah Fry, która w swoim wystąpieniu TEDx "matematyka miłości":
❤️ używa zaskakujących połączeń (no bo miłość i matematyka??? Tfu)
❤️ korzysta z arystotelestoskich elementów trójkąta retorycznego: apeluje do swojej wiarygodności mówcy jako naukowca (ethos), wywołuje śmiech i inne emocje (pathos) oraz powołuje się na naukowe badania i argumenty logiczne (logos)
❤️ korzysta z luki informacyjnej: używa pytań retorycznych, opinii autorytetów, wątpliwości i niedopowiedzeń
❤️ umiejętnie używa storytellingu do opowiadania ciekawych historii

Co prawda, ci którzy mnie znają, to wiedzą, że jak słyszę słowo matematyka i widzę liczby, to mam szum w głowie (no ale uczyłam się w mat-fizie) ale tym razem odważnie przebrnęłam przez wystąpienie i nie żałuję

Szszsz

Znalezienie odpowiedniego towarzysza życia nie jest proste, ale czy jest matematycznie prawdopodobne? W uroczej prelekcji, matematyczka Hannah Fry przedstawia schematy pokazujące sposób, w jaki szukamy miłości oraz podaje swoje ulubione wskazówki, (zweryfikowane matematycznie!) mające pomóc ...

Czym różni się osoba pewna siebie od niepewnej siebie? Jak myślisz?Czytam właśnie książkę Stefanie Stahl "Jak myśleć o s...
07/02/2024

Czym różni się osoba pewna siebie od niepewnej siebie?
Jak myślisz?

Czytam właśnie książkę Stefanie Stahl "Jak myśleć o sobie dobrze". To proste pytanie spowodowało, że w mojej głowie uruchomił się poważny proces myślowy i już miałam wypluć z siebie listę zachowań osoby pewnej siebie , określeń jak wygląda ktoś pewny siebie, co sobie myśli itp...

A odpowiedź, jak pisze Stahl, jest równie prosta jak samo pytanie: "człowiek pewny siebie akceptuje siebie wraz ze swoimi słabościami"

BUM!!!

I wtedy przypomniał mi się jeden z moich wykładów, gdzie opowiadałam studentom o tym, czym jest wysoka samoocena w ujęciu Morrisa Rosenberga. Według niego, oznacza ona przekonanie "że jest się wystarczająco dobrym, wartościowym człowiekiem" - ta prosta definicja bardzo do mnie przemawiała i nadal przemawia, lecz pamiętam, że u części studentów wzbudziła pytanie "to znaczy, że mamy osiąść na laurach? zaakceptować swoje wady i się nie rozwijać?

No i razem doszliśmy do wniosku, że akceptacja siebie wraz ze swoimi słabościami nie wyklucza samorozwoju. To raczej pozytywna postawa wobec całości swojego "Ja", umiejętne rozpoznanie tych aspektów, na które mamy wpływ i chcemy je zmieniać od tych, na które nie mamy wpływu. To odrzucenie stawiania sobie nierealnych celów na rzecz tych, które są dla nas atrakcyjne i wartościowe. To odrzucenie ciągłego porównywania siebie z innymi na rzecz "bycia sobą", autentycznym "Ja" ze wszystkimi jego odcieniami. To spokój. I uważność na siebie i swoje potrzeby.

To trudne?
Tak!

W gabinecie słyszę - "muszę być najlepszy", "nie mogę się pomylić, nie mogę popełnić błędu", "tylko jak będę "naj" ktoś mnie zauważy, pokocha, na "coś" sobie zasłużę".

Podczas szkoleń z wystąpień publicznych słyszę - "na pewno się pomylę", "mój wystąp musi być idealny", "inni są lepsi", a co jak wyjdzie, że nic nie umiem?" "boję się, że wyjdę a oni będą się ze mnie śmiać"..

Tylko ile z tych myśli w głowie jest jest faktycznie moja lub Twoja?
A ile to głosy naszych bliskich, głos naszego wychowania, kluczowe przekonanie, które rośnie razem z nami....

A jakie jest Twoje zdanie? Czy bycie pewnym siebie to akceptacja siebie wraz ze słabościami? A może coś zupełnie innego?

22/01/2024

Podcast z audycji Pierwszy Program. Wojciech Muzal. Gośćmi audycji byli: Ewa Bujak. Dostępna transkrypcja. Temat: Elon Musk w Polsce. Po co przyjedzie do Auschwitz?

   Dziś baaardzo pracowity poranek. Zostałam zaproszona do radio   na rozmowę o wizerunku Elona Muska. Wszystko w związk...
22/01/2024



Dziś baaardzo pracowity poranek. Zostałam zaproszona do radio na rozmowę o wizerunku Elona Muska. Wszystko w związku z jego dzisiejszą wizytą w Krakowie. Musk przyjechał do Polski na zaproszenie Europejskiego Stowarzyszenia Żydowskiego, które dziś i jutro organizuje w Krakowie konferencję poświęconą antysemityzmowi. Milioner, ma wziąć m.in. udział w dyskusji z amerykańskim prawicowym publicystą Benem Shapiro na temat antysemityzmu w Internecie, a także w ceremonii w obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau.

Wszystko pięknie, ładnie - gdyby nie to, że Musk boryka się z oskarżeniami właśnie o antysemityzm (i jeszcze o rasizm, molestowanie seksualne czy uprzedzenia...)

Czy wizerunek "wizjonera wszechczasów", "iron-men'a biznesu", "geniusza marketingu" czy "lidera światowej zmiany" chwieje się jak kolos na glinianych nogach? Od przejęcia platformy X jego notowania wizerunkowe spadają. Mam wrażenie, że Elon zachowuje się jak duży dzieciak, który z jednej strony jest pełen pasji, ciekawy otaczającego go świata i z ufnością robi to co kocha, ale z drugiej jest kompletnie nieodpowiedzialny za swoje słowa, zmienny, kapryśny i bawi się tym, co stworzył nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swoich działań. I o ile z uwagi na jego zasługi można czasem było przymknąć oko na jego kapryśne zachowania, to jednak niektórych zachowań naprawdę wybaczyć się nie da. A do takich zachowań należą antysemickie słowa, przymykanie oka na faszystowskie, homofobiczne czy rasistowskie treści na X, blokowanie wybranych dziennikarzy na tej platformie czy prostackie wypowiedzi w Internecie.

Czy jednorazowa wizyta na konferencji dotyczącej antysemityzmu poprawi jego notowania? Nie wierzę.

Ale wierzę, że jednorazowa wizyta w takim miejscu jak Auschwitz może wstrzasnąć w posadach wewnętrznym światem człowieka i zmusic do refleksji nad skutkami antysemityzmu.

Podcast z audycji Pierwszy Program. Wojciech Muzal. Gośćmi audycji byli: Ewa Bujak. Dostępna transkrypcja. Temat: Elon Musk w Polsce. Po co przyjedzie do Auschwitz?

Czego można nauczyć się od owczarka szetlandzkiego o wdzięcznym imieniu Lili? Na pewno tego, jak zwrócić na siebie uwagę...
14/12/2023

Czego można nauczyć się od owczarka szetlandzkiego o wdzięcznym imieniu Lili? Na pewno tego, jak zwrócić na siebie uwagę.

Lili, która jest z nami od ponad roku, świetnie wie, co zrobić aby być w centrum zainteresowania. Pewnie ułatwia to fakt, że kochamy ją miłością szaleńczą ale gdyby nawet tak nie było - to i tak jest świetna w swoich wystąpieniach.

Zobacz jak dobrze zacząć prezentację.
Made by Lili

🐕 Zwróć na siebie uwagę.

🐕 Zadaj pytanie.

🐕 Opowiedz historię.

🐕 Użyj rekwizytu.

Dziś miałam zajęcia z Personal Brandingu z moimi studentami. Zaczęłam jak zwykle od poczucia własnej wartości, bo według...
12/12/2023

Dziś miałam zajęcia z Personal Brandingu z moimi studentami. Zaczęłam jak zwykle od poczucia własnej wartości, bo według mnie to najważniejsze w budowaniu marki osobistej. Po pytaniu „czy lubisz siebie?” zapadła cisza, potem podniosło się kilka rąk, tych którzy lubią się: „tak trochę”, „tak w 60 procentach” albo „jak ktoś ich pochwali”, „w zależności od sytuacji”. Reszta nie odpowiedziała.

Czy możesz zbudować mocną markę osobistą, jeśli nie lubisz siebie?

Tak! Oczywiście! Bo od czegoś trzeba zacząć!

To może być Twój pierwszy krok do samoakceptacji. Budowanie marki osobistej to proces - wymaga czasu i pracy nad sobą, nawet jeśli początkowo nie czujesz się komfortowo w swojej skórze.

Co może Ci pomóc?

💡 Samopoznanie: Zacznij od analizy, zrozumienia siebie i swoich wartości. Zastanów się, co lubisz robić, jakie masz umiejętności i co chcesz osiągnąć w życiu. To może być punkt wyjścia do określenia kierunku, w którym chcesz rozwijać swoją markę osobistą.

💡Praca nad samoakceptacją: Być może nie lubisz siebie z różnych powodów, ale praca nad akceptacją siebie jest kluczowa. Może to wymagać wsparcia terapeutycznego, medytacji czy też samodzielnej refleksji nad swoimi myślami i uczuciami.

💡Rozwój osobisty: Skup się na rozwoju osobistym. Możesz podjąć działania, które pomogą Ci się rozwijać - nauka nowych umiejętności, rozwijanie pasji, czytanie książek motywacyjnych, udział w warsztatach rozwoju osobistego.

💡Wsparcie społeczne: Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają i akceptują. Czasem opinia innych może pomóc zobaczyć nasze pozytywne strony, których nie dostrzegamy sami.

💡Działanie mimo wątpliwości: Czasem budowanie marki osobistej wymaga działania, nawet jeśli nie czujesz się pewnie. To może być mały krok - napisanie artykułu, wzięcie udziału w lokalnym wydarzeniu branżowym, udostępnienie w mediach społecznościowych treści związanych z Twoimi zainteresowaniami.

Pamiętaj, że budowanie marki osobistej to proces stopniowy, który wymaga cierpliwości. Jeśli napotykasz trudności z samopoczuciem, warto skorzystać z pomocy osoby, która pomoże Ci przejść przez te trudności i znaleźć sposób na budowanie pozytywnej marki osobistej pomimo początkowych trudności z akceptacją siebie. Powodzenia!!!!

Adres

Poznan
61-699

Telefon

+48501735998

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Ewa Bujak - szkolenia wizerunkowe umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Ewa Bujak - szkolenia wizerunkowe:

Udostępnij