Oana Zosim - Marketing Strategist

Oana Zosim - Marketing Strategist Ajut antreprenorii să de diferențieze și să își loializeze clienții printr-o experiență a clientului gândită strategic.

Dacă ai ajuns pe pagina mea, înseamnă că ești interesat de marketingul strategic, mă cunoști și ești doar curios să vezi...
25/04/2025

Dacă ai ajuns pe pagina mea, înseamnă că ești interesat de marketingul strategic, mă cunoști și ești doar curios să vezi ce mai fac saaaau ești competiția. 🤭

Oricum ar fi, bine ai venit! 🤗

Scriu strategii de marketing ca tu să înțelegi ce e prioritar în marketingul din afacerea ta, mai ales când pare că sunt multe de făcut și puține sunt cu adevărat mulțumitoare.

Uite, pentru mine, pagina aceasta nu mai e o prioritate și nu mai sunt activă aici, deocamdată.

Dar mă găsești pe:
✨ profilul personal, aici - https://www.facebook.com/OanaZosim
✨ Instagram, aici - https://www.instagram.com/oanazosim/

Postez acolo despre experiența mea și a clienților mei în marketing și explic ce înseamnă marketingul care se bazează pe analize, principii ale teoreticienilor și resurse reale în afacere.

Promit că vei găsi și un strop din personalitatea mea în postări și mai ales în stories, ca să îți poți da seama dacă am putea face o echipă bună lucrând pentru un proiect comun.

Dacă ești curios să afli ce primești într-o strategie de marketing, îți las link direct către pagina din site-ul meu - https://oanazosim.ro/strategie-de-marketing/

Gata, închid aici.

Te aștept pe profilul personal și pe Instagram, bine? 🤗

“Noi nu avem competiție. Competiția noastră suntem noi. “ 💪Asta am primit răspuns când am întrebat care sunt principalii...
08/04/2025

“Noi nu avem competiție. Competiția noastră suntem noi. “ 💪

Asta am primit răspuns când am întrebat care sunt principalii competitori locali din partea unui client, acum câteva luni bune.

N-a fost prima dată când am primit răspunsul ăsta.

Dar, mă frustrează de fiecare dată când îl aud. 😩

E rezultatul îndemnurilor de tipul: “trebuie să fii mai bun decât tine cel de ieri, nu decât alții”, peste care vine un strop de “clientul va veni oricum la produsul meu dacă i se pare potrivit”.
În realitate, pentru atenția și bugetul clientului tău se luptă mai multe companii.

Și mai mici și mai mari, și locali și internaționali.

Iar clientului i se pare potrivit un produs, DOAR după ce îl evaluează și îl compară.

Pe lângă asta, am auzit săptămâna trecută cm cineva spunea că poți considera concurent DOAR pe acela care se situează la același nivel cu tine. 🤨

Ah! Cât de greșită e ideea asta!

E greșită și din punct de vedere al marketingului, dar și pentru că astfel se induce un optimism fantezist antreprenorului.

Evident că ești mai bucuros când auzi așa ceva și parcă vezi și mai puține piedici.

Dar asta nu e realitatea clientului tău.

Pentru el contează ce spui tu, în comparație cu alt brand, ca să își formeze o părere și să ia o decizie de cumpărare.

Îți dau un exemplu pentru un serviciu personalizabil pentru că tindem să credem că acestea nu au concurență.

Consiliere individuală pentru adulți - psihologie.

Un psiholog poate concura în mod direct cu un alt psiholog și indirect cu un coach spiritual.

În același timp, cineva care are nevoie de astfel de servicii, poate apela și la alternative de tipul self help (cărți de dezvoltare personală, podcasturi sau grupuri de suport), iar asta e tot o formă de concurență.

Dacă o subestimezi și alegi să nu o urmărești, practic:
✨ Nu îți oferi ocazia să înveți din reușitele și eșecurile ei
✨ Riști să devii redundant (ex: oferi același “spațiu sigur”)
✨ Nu știi ce goluri există în piață

Închei și spun doar să ai CURAJ să privești realitatea pieței în față ca să îți poți construi STRATEGIC avantajele competitive ce fac audiența să te aleagă PE TINE.

Nu mai știu când și ce anume mi-a dat lecția asta, dar pentru mine e una dintre cele mai valoroase: nu pretinde niciodat...
04/04/2025

Nu mai știu când și ce anume mi-a dat lecția asta, dar pentru mine e una dintre cele mai valoroase: nu pretinde niciodată, dar niciodată, că știi rezultatul înainte să încerci.

În cele mai multe cazuri, nu e așa cm îți imaginezi.

Iar asta e aplicabil peste tot - în business, în marketing, în comunicarea cu angajații și chiar cu partenerul de viață.

Încearcă. Gândește un plan de rezervă, dacă ți se pare că riscul e mare, dar încearcă înainte să spui “nu”. ✨

Weekend cu voioșie,
Oana Z.

Primesc notificare pe telefon, zâmbesc și deja mă bucur. Notificarea spune cam așa: “Ai primit o nouă cerere de colabora...
03/04/2025

Primesc notificare pe telefon, zâmbesc și deja mă bucur.

Notificarea spune cam așa: “Ai primit o nouă cerere de colaborare trimisă prin formularul de Contact de pe oanazosim.ro”. ✨

Dar, pentru că mi se pare important, iar eu fac parte din cei care nu deschid și nu scriu emailuri importante pe telefon, amân să citesc de pe laptop (zi-mi că nu sunt singura 😂).

Ajung la laptop, deschid emailul și îl scanez cap coadă, apoi iau rând pe rând fiecare câmp din formular.

Și ajung la secțiunea unde îi rog pe cei care completează să descrie afacerea lor și citesc:

✨ “Am testat deja produsul, am cerere pentru el” - ei, asta e super, zic.

✨ “Am și un manual de identitate vizuală, dar vreau o strategie de marketing să știu ce am de făcut mai departe” - asta e superB!

✨ “Sunt foarte apreciate foițele și filtrele mele pentru rulat tutun” - mno, asta e suB ce mă așteptam.

Și a izbucnit o luptă scurtă, dar intensă între principiile mele: să iau proiectul că “uite, are potențial, Oana” sau să nu îl iau pentru că “uite ce face industria asta din oameni, măi, Oana!”

Dacă mă cunoști un picuț, cred că poți intui ce am ales.

Am ales să nu iau proiectul. 🙃

Și am ales să îmi stabilesc negru pe alb că nu voi lucra cu industrii care au efecte negative asupra sănătății, echilibrului mental și financiar al omului.

Când ești soloprenor sau ai o afacere cu o echipă mică, valorile tale sunt egale cu cele ale afacerii.

Îți influențează absolut fiecare decizie pe care o iei zilnic.

Așa că, îți spun că pe lângă misiunea și viziunea pe care o scrii pentru brand, gândește-te sincer la valorile tale.

Pentru că atunci când vine o situație similară cu a mea, nici să nu îți pui problema unei decizii.

✨ Valorile astea devin criterii de selecție a clienților.

✨ Construiesc identitatea de brand.

✨ Te protejează de compromisuri care costă financiar, reputațional sau emoțional.

✨ Clarifică “De Ce”-ul tău, cm vrei tu să contribui la o lume mai sănătoasă, etică, onestă sau de orice fel.

Așa că, formalizează-le, scrie-le.

Nu trebuie să fie bombastice, ci doar să le ai notate ca să devină ghid pentru tine, echipa ta, pentru deciziile de business și mesajele de 👇

Dacă ai alege azi și mâine s-ar îndeplini, ce variantă ai alege pentru marketingul afacerii tale? 🤔Toate par utile - de ...
31/03/2025

Dacă ai alege azi și mâine s-ar îndeplini, ce variantă ai alege pentru marketingul afacerii tale? 🤔

Toate par utile - de fapt, sunt utile.
Toate se fac la timpul lor.
Toate te chinuie dacă nu le ai.

Așa că, tu ce variantă ai alege? ✨

Bun și dacă ai făcut deja produsul? 🤔Nu-i tragic. Foarte mulți încep de fapt, cu produsul. Doar că:🙃 Îți asumi un risc m...
26/03/2025

Bun și dacă ai făcut deja produsul? 🤔
Nu-i tragic. Foarte mulți încep de fapt, cu produsul.

Doar că:
🙃 Îți asumi un risc mai mare de tipul “am ideea asta de produs și văd eu cm mă descurc mai încolo și cui vând”
🙃 Faci mai multă muncă de ajustare (ajustezi comunicarea, poziționarea, poate chiar anumite funcționalități ale produsului, de care te-ai atașat)

Pe scurt, marketingul se face în ordine: Resurse > Public > Produs = strategie cu risc minim.

E un paradox că în afaceri se dorește întotdeauna creștere pe termen lung, dar se iau decizii de marketing pe termen scu...
20/03/2025

E un paradox că în afaceri se dorește întotdeauna creștere pe termen lung, dar se iau decizii de marketing pe termen scurt.

Ah, și totul trebuie să se întâmple rapid. Nu? 🙃

Am obosit și am luat o pauză. 🙃Uite așa, într-o luni, pe la prânz, când jonglam între taskuri, când le începeam pe toate...
19/03/2025

Am obosit și am luat o pauză. 🙃
Uite așa, într-o luni, pe la prânz, când jonglam între taskuri, când le începeam pe toate și nu terminam nimic.

Oboseală. Stres. Mese haotice. Apă puțină. Nesomn. Kilograme pierdute. Timp puțin cu familia.

Ceață.

Munca a intrat în viața personală și viața personală a luat cu asalt munca.

Mi-am construit obiceiul de a face instrospecții și depistez rapid când ceva nu merge pentru mine. Asta mă face să știu când și dacă e nevoie să mă opresc.

Așa că m-am oprit.

Am închis social media.

N-am mai postat chiar dacă aveam conținutul scris.

Am folosit timpul strict pentru clienții actuali și pentru sănătatea mea.

Adică mi-am văzut de strategiile de marketing în lucru, am respectat orele de muncă, m-am plimbat și am mâncat echilibrat.

Am mâncat mult. 😂🙌🥳

M-a încercat gândul că rămân în urmă?

Da, în prima săptămână. Dar, mi-a trecut.

Apoi mi-a venit dorul și am stat cu el o bucățică de timp. Am vrut să îmi dau seama dacă îl simt pe bune sau e un gând ce vine tot din vinovăție.

A fost pe bune. Mi-a fost dor. 🤍

Pe bune că am primit portofolii de la specialiști diferiți compuse din aceleași proiecte. 😤Înțeleg perfect frustrarea de...
28/02/2025

Pe bune că am primit portofolii de la specialiști diferiți compuse din aceleași proiecte. 😤

Înțeleg perfect frustrarea de a nu ști cui să îi delegi marketingul și cu cine să faci echipă.

Soluția mea e să te pregătești din timp. Să știi ce vrei să faci din timp și să alegi oamenii din timp.

În orice caz, tu cercetezi oamenii cu care urmează să colaborezi înainte? 👀

PS. Melodia nu are treabă cu imaginile, dar m-am îndrăgostit complet de ea și n-am putut să n-o aleg. Sper să-ți dea o stare de bine. 😂🫣

Când eram la facultate am făcut o campanie pentru niște TukTuk-uri (vehiculele alea cu 3 roți din Asia). N-a ieșit bine....
20/02/2025

Când eram la facultate am făcut o campanie pentru niște TukTuk-uri (vehiculele alea cu 3 roți din Asia). N-a ieșit bine. 😅

Am împrumutat conceptul emisiunii Pimp My Ride de pe MTV și l-am transformat în Pimp my TukTuk.. pentru B2B.

Toate TukTuk-urile puteau fi personalizate de către alte afaceri încât să le reprezinte brandul și să atragă atenția persoanelor care le închiriau pentru a se plimba prin oraș sau pentru evenimente (în imagine e chiar posterul realizat pentru prezentarea campaniei).

Ne-au fost date informații clare referitor la bugetul limită și obiective de marketing de îndeplinit. Obiectivele nu le mai țin minte, dar știu sigur că bugetul era de 15.000 lire.

15.000 lire? 👀 Câte poți să faci de 15.000 lire, mi-am zis.

Acum, adevărul e că deși am propus multe canale de promovare, cei din echipa din care făceam parte au ales să pună cea mai mare parte din buget în reclame TV - erau mai scumpe și astfel consumau mai mult buget, deci terminau cu planificarea mai repede. Deși făcusem cercetare și nu reieșea nicăieri că TV-ul ar trebui folosit.

N-am luat cea mai mare notă pentru asta.

Evident. 🤦‍♀️

Oh well...

În orice caz, așa am început să visez la cât de MULTE lucruri FAINE poți să faci în marketing. Cu bugetul ăla în minte.

Dar m-am întors acasă din UK și am realizat că mulți antreprenori în special cei mici, nu au bugete pentru a visa campanii cu ochii deschiși.

Și nu doar că nu au buget, dar nici nu se fac campanii legate, ci se face marketing prin postări social media și... ads (poate).

Așa c-am hotărât să fac "marketing ca la carte" - cu strategii și planificări de tactici bazate doar pe cercetare.

Asta pentru a asigura o fundație solidă pentru marketingul lor din viitor.

Ca apoi să poată și antreprenorii mici să viseze la campanii spectaculoase, cu bugete de 15.000 lire.

E posibil în strategiile mele sau chiar aici în postări, să găsești și teorie și principii de marketing. Să știi că le pun tocmai pentru că îmi doresc să se facă "marketing ca la carte". 🙃

Nu pe modul accelerat ca să dureze și să implice mai puțin efort.

Ah și mă bucur că am apărut în feed-ul tău și că mă citești din când în când. E posibil să simțim la fel, că marketingul poate fi fain și impresionant și captivant dacă e gândit în detalii. Nu? 🙌

Am avut clienți cu care discutam câte o oră - două despre problemele din echipă. Unii au preferat să ia mână de lucru ma...
17/02/2025

Am avut clienți cu care discutam câte o oră - două despre problemele din echipă.

Unii au preferat să ia mână de lucru mai ieftină, asiatică.

Alții au fost disperați să găsească pe mult mai mulți bani oameni mai calificați.

Dar ca echipa să funcționeze bine, să simtă și clientul și să atragă și alți angajați buni, se face marketing intern. ☺️

Fă-l neapărat, indiferent că îl faci singur sau cu un specialist alături. Dar fă-l ca să ai echipa bine închegată - că se simte când e așa. 🤗

Ar putea să funcționeze pentru că: nostalgia e un trend în 2025, textul e imprevizibil și are un strop de umor și e și i...
12/02/2025

Ar putea să funcționeze pentru că: nostalgia e un trend în 2025, textul e imprevizibil și are un strop de umor și e și inspirațional.

Adaptează-l la industria sau brandul tău. ✨

Sunt curioasă, te-am făcut să zâmbești sau măcar să pufnești un pic pe nas când ți-ai dat seama ca sunt versurile lui Eminem? 😂

Address

Iasi

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Oana Zosim - Marketing Strategist posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Oana Zosim - Marketing Strategist:

Share