Fenntartható ruhatár

Fenntartható ruhatár Fenntartható ruhatár önmagaddal és a természettel harmóniában

01/06/2026

Ez a videó 2024-ben készült. Azóta sajnos kihíztam a nadrágokat. Ami viszont Neked jó hír, mert eladóvá váltak (kivéve ami a sárga felsős lányon látható).
Írj üzenetet a részletekért.

Ha ugyanúgy alkalmaznám a számomra előnyös színeket a sminkemen is, mint a ruhákon ÉS még a 80-as évekbe is visszarepüln...
21/05/2026

Ha ugyanúgy alkalmaznám a számomra előnyös színeket a sminkemen is, mint a ruhákon ÉS még a 80-as évekbe is visszarepülnék, nagyjából az lenne az eredmény, amit a 2. fotón látsz (AI). 🤩

Sokan mondják, hogy a színkendőkkel történő színtípus elemzés (ismertebb nevén színtanácsadás) egy retro, elavult dolognak számít manapság. Talán valami hasonló kép jelenik meg a lelki szemeik előtt, amikor ezt állítják? 😁

Nem tudom. De azt biztosan tudom, hogy amikor valaki alkalmazza a bőrtónusával harmonizáló színeit a hétköznapokban, az nem így fest, (mint ahogy az AI segített illusztrálni).

Tehát a modern öltözködésre és sminkelésre is tudjuk adaptálni ezt a módszert. Még ha elsőre túl erősnek látszik is a színtípusodnak megfelelő színpalettád, (amit nálam hordozható textil formátumban kapsz meg), tudunk belőle finomítani. Főleg az arcfestésnél!
Azért ott vannak az alapszínek, amik könnyen használhatóak bárkinek, aki még csak most ismerkedik a bátrabb árnyalatokkal. De azokból sem mindegy, hogy fekete vagy barna, ha fehér akkor milyen fehér (ezt a menyasszonyok tudják), stb.
Kevés színtanácsadó egyben végzett sminkes is, és még kevesebb aki.. 👇

Mivel frissen végzett coach is vagyok (!), és még gyakorolnom kell:), ezért limitált ideig ajándékba adok 2 coaching alkalmat az egyéni színkendős elemzés és/vagy gyakorlati sminktanácsadás mellé. Részletek privátban.
Jelige: "TAVASZ"
📩 Jelentkezési határidő üzenetben: május 22.
👉 Beváltható: jún. 15-ig

Én nem csak abban tudlak támogatni, hogy a külsőd kapcsán érezd magad jobban, hanem a lelkedet sem hanyagoljuk el! 🧚‍♀️

Kép: Valós fotó alapján a Google Gemini módosította a hajat és a sminket

KOMPLEX STÍLUSPROGRAM! 🥳 Szeretnél RAGYOGNI év végére? Akkor kezdd el novemberben. Jelentkezz be most üzenetben! Részlet...
13/11/2024

KOMPLEX STÍLUSPROGRAM! 🥳 Szeretnél RAGYOGNI év végére? Akkor kezdd el novemberben.

Jelentkezz be most üzenetben!
Részletek (árakkal) a linken 1. kommentben.

Egy KÜLÖNLEGES AJÁNLATTAL* készültem. Siess, le ne maradj róla! Mert csak év végéig lesz elérhető. 🙂

*



Készítettem egy ingyenes egy oldalas anyagot arról, hogyan alakíthatsz ki egy tudatosabb megjelenést. Hogyan öltözködj f...
07/09/2024

Készítettem egy ingyenes egy oldalas anyagot arról, hogyan alakíthatsz ki egy tudatosabb megjelenést. Hogyan öltözködj fenntartható módon. Kevesebb energia-, idő- és pénz ráfordítással. Ha szeretnéd, írd meg kommentben, hogy "kérem" és elküldöm üzenetben!

Te benne vagy már a csoportomban? Még egy videó is van rólam, ha jobban megismernél. Mindig tervezem, hogy kellene több ...
02/09/2024

Te benne vagy már a csoportomban? Még egy videó is van rólam, ha jobban megismernél. Mindig tervezem, hogy kellene több élőt csinálnom. Talán ha nőne a létszám.. 🙂
Ha nem találod, kommenteld ide a poszt alá, hogy "csoport" és küldöm a csatlakozási linket! 3 belépő kérdés megválaszolása után tudlak beengedni. Ez egy nőknek szóló csoport. 🥰

Amíg a versenytársaid bikiniben flangálnak a parton, 🧜‍♀️ Te használd ki a nyarat, hogy már most felkészülj az őszi médi...
24/07/2024

Amíg a versenytársaid bikiniben flangálnak a parton, 🧜‍♀️ Te használd ki a nyarat, hogy már most felkészülj az őszi médiamegjelenéseidre. Azonban mielőtt még rohannál a boltba méregdrága kosztümért az üzleti portréfotózásra, álljunk meg egy szóra! 🛑

Kíváncsi vagy, hogy kik és milyen indíttatásból jelentkeznek hozzám színtanácsadásra? Nézz be a kulisszák mögé! 👀

Kata sokat szerepel a nyilvánosság előtt, ahol külsejével az alapítványát is képviseli. Állandóan rohan egyik helyről a másikra, hogy minél több embernek segíthessen.

Így nem sok ideje marad a külsejével foglalkozni, és általában sminkes sem áll rendelkezésére egy-egy fotózáson, mégis szeretne jól mutatni a róla készült képeken ország-világ előtt. 👩‍💼

Felismerte és visszajelzéseket is kapott arra vonatkozólag, hogy egyes színek előnyösek számára, mások pedig kevésbé. Szeretett volna egyszer s mindenkorra utánajárni ennek. 🔎

Ekkor hívott fel a személyi asszisztense, hogy időpontot egyeztessen velem színtanácsadásra a főnökének. ☎

Katának húsz éve azt mondta valaki (első ránézésre.. a barna haja és szeme alapján..no comment) hogy ősz típus, ezért eddig a száraz falevelek árnyalatait választotta ruhákban. 🍁

Ahogy belépett az ajtón, egy tipikus tél típust ismertem fel benne és a másfél órás színkendős tesztelés után ez meg is bizonyosodott. Sajnos rajtuk pont katasztrofálisak az őszi színek, kár azokért a már megvásárolt barna blézerekért..

Mindenkinél szoktunk blúz és kosztümszín párosításokat nézni, de nála ez igazán hasznos volt, hiszen szinte állandóan ebben jár.

A barna, a narancsos és bézses színeket érdemes messzire elkerülnie, legalábbis az arca közelében, mert ezek tompává, fáradttá teszik az egyébként ragyogó tulajdonságait. 😏

Gyönyörűen kiemelik viszont az élénk hideg árnyalatú kontrasztok, például egy hófehér blúz fekete blézerrel, de nagyon kifinomult hatást keltett a világos-sötétkék párosítással is.

Szép rajta még a rózsaszín-lila, a királykék-piros is, vagy akár egy citromsárga-fekete, ennek gátat csak az egyéni ízlés és az alkalom szabhat.
(Ez csak pár példa volt, ennél jóval több lehetősége van.) ☀

A tanácsadás végén megkapta a rá jellemző évszaktípus (sötét tél vagyis tél-ősz) textil színpalettáját, mely segítségével könnyen felismeri majd a boltokban a számára legideálisabb árnyalatokat. ❄

Nem csak ruha vásárlásnál, de a smink kiválasztásánál is irányadó ez a kis segítség, bár ez utóbbinál nem teljesen a paletta tiszta színeit érdemes alkalmazni (hacsak nem szeretnénk a nyolcvanas évek stílusában pompázni) hanem picit a bőrtónushoz finomítani őket. 🎨

De ez már egy következő alkalom témája lesz. Elsőre átadtam az elméleti tudást, legközelebb jön a gyakorlat, amikor mindezt megtanuljuk alkalmazni.

----
Szeretnél egy olyan szolgáltatást kipróbálni, mint Kata?
Ha érdekelne bővebben, írd meg kommentben: érdekel.
Illetve csak egy Messenger üzenetre vagyok tőled. 💌



Ui.: Újabban a LinkedInen is sokat posztolok erről. Ha szívesen kapcsolódnál ott is, bátran jelölj be!

Szia! Kíváncsi vagy, hogy miben tudok segíteni Neked? Készítettem egy összefoglalót:1. Színtanácsadás: színtípus-meghatá...
16/07/2024

Szia! Kíváncsi vagy, hogy miben tudok segíteni Neked? Készítettem egy összefoglalót:
1. Színtanácsadás: színtípus-meghatározás. (Részletesen kifejtve lásd lentebb*)
Az első lépés, mindennek az alapja, melyre ráépül(het)nek a következő szolgáltatások:

2. Alkatelemzés: mely szabásvonalak előnyösek számodra?

3. A sminkelés művészete (egyéni oktatás, akár közös vásárlással)

4. Meglévő ruháid szelektálása, javítása, átalakítása, kreatív kombinálása a fenntartható divat jegyében

5. Közös, tudatos vásárlás, anyagismeret, ruhacímke olvasás

6. KOMPLEX program (a fentiek egyben, így jobban megéri)

💘 Kíváncsi vagy, másoknak milyen élmény volt velem dolgozni? Régi ügyfeleim ajánlásait megtalálod itt az oldalamon a "Vélemények" tab-on, illetve a nyitott LinkedIn profilomon a "Recommendations" résznél.

👉 Érdeklődsz a szolgáltatásaim iránt?
Írj üzenetet Messengeren, ha egyenlőre csak chatelnél, bővebb információt szeretnél kérni írásban vagy telefonos konzultáció során! Emailt is írhatsz: [email protected]

Várlak szeretettel!

Gályász Judit
szín-, és stílustanácsadó, sminkes
(női szabó és divattervező végzettségekkel)

----
*HOGYAN ZAJLIK EGY SZÍNTANÁCSADÁS?

Rövid beszélgetéssel kezdünk. Mesélek a színtípusok elméleti hátteréről.

Majd a gyakorlati részben együtt megkeressük a legelőnyösebb színeidet úgy, hogy körülbelül 80 darab színes kendőt nézünk végig az arcod közelében és megfigyeljük, hogy milyen hatással vannak rá az egyes árnyalatok. A bőrtónusod és a szemed fogja meghatározni, hogy az élénk vagy lágy, világos vagy sötét, hideg vagy meleg árnyalatok emelik ki a természetes adottságaidat. Ígérem nagyon izgalmas lesz! 🙂

Ha kiderült a színtípusod, egy annak megfelelő textil színpalettával engedlek utadra, hogy később önállóan is képes legyél felismerni a legelőnyösebb árnyalataidat ruha- és smink vásárlásnál. Elmondom, hogy mi az ideális ékszer- és hajszíned.

Mindebből természetesen annyit alkalmazol, amennyit Te szeretnél, ebbe nem szólok bele.🙂

E tudással nemcsak a megjelenésed válik harmonikussá, de súlyos összegeket megspórolhatsz életed során, hiszen a színtípusod ugyanaz marad, Te pedig nem vásárolsz többé számodra előnytelen színű dolgokat.

A színtanácsadás egy egyszeri, igazi hosszú távú befektetés. Hatalmas lépcső a tudatos vásárlás útján! Sokkal könnyebben eldöntöd majd a ruhaüzletben, hogy mit vegyél meg, vagy mit szelektálj ki a gardróbból.

Rengeteg időd és energiád szabadul így fel.

Kinél tanultam? Pirityi Évánál, az ország első színtanácsadójától

Mikor kerülhet rá sor? Hétköznap (kivételes esetben hétvégén is) a délelőtti órákban (általában 10:00-12:00-ig) mert a természetes fény ekkor a legideálisabb nálam.

Hol?: Budapest, Óbuda (egyeztetés után más helyszínen is)

Ár: Privátban, de körülbelül egy-két ruha ára (amely hamar megtérül, ha nem vásárolsz többé előnytelen színű és fazonú ruhákat, amennyiben követed a tanácsaimat)

Miért tanultam ruhakészítést bő tíz év irodai alkalmazotti lét után? Az önismereti utam egy szakaszán feltettem a kérdés...
28/06/2024

Miért tanultam ruhakészítést bő tíz év irodai alkalmazotti lét után? Az önismereti utam egy szakaszán feltettem a kérdést: kinek, minek is öltözködöm én? Valójában mibe fektetek ennyi energiát?

A munkahelyemen próbálok megfelelni a külsőmmel.. pedig tudtam, hogy hamarosan kiutat kell onnan keresnem, vagy lassacskán rámegyek..

(Nem a munkahelyeket hibáztatom, hanem számomra eljött egy fejlődési pont, ahonnan kezdve az, ami addig jó volt, már nem működött.)

Elkezdtem magamba nézni és ez előbb-utóbb érintette a külső megfelelés kérdéskörét is. De nem csak a belső világomat tanulmányoztam, hanem a körülöttem lévőt is.

Így jött szembe velem a fenntartható divat. Egy idő után ruhavásárlás-elvonóba kezdtem. Teljesen spontán, belülről jött ez a késztetés. Annyira nem tudtam, mi van. Mi értelme? Miért is csinálom ezt? Ki vagyok én az öltözködésben, a sminkelésben? Miért veszek olyan ruhákat, amilyeneket?

Amikor belül megszületik egy erős érzés, vágy, akkor kívülről elkezdenek jönni a segítségek. Ezért amikor megláttam, hogy létezik ingyenes esti felnőttképzés, hogy divattervező szakmát tanuljon valaki technikumi szinten, akkor a testem rögtön zsigeri szinten jelezte, hogy igen, EZ AZ! Mész és kész!

Amikor az eszeddel tudod, hogy egy kicsit extrém, amit kitaláltál, de nem hagysz időt az elmédnek, hogy lebeszéljen róla, mert azzal a lendülettel indulsz megkeresni a középiskolás rajzaidat, ami a felvételihez kell. 39 éves voltam ekkor.

Őrült ötletnek tűnt! De annyira sokat adott nekem az a két év:

Az iskola mellékhatásai:

Spontán művészetterápia
Digitális detox sok év IT, és virtuális túlterheltség után
A rajzolás és festés fantasztikus mentális egészség növelő hatása
Rendszeres, élő emberi kapcsolatok (több hónap home office után ezt igazán értékeltem)
Kreativitás, gyakorlati érzék fejlődése
Az alkotás élménye

A szakmai motivációm egyébként a textil újrahasznosítás (upcycling) technikáinak elsajátítása volt. A vizsgakollekcióm kiselejtezett farmernadrágokból készült.

Majd azzal a lendülettel, ahogy végeztem ebben a suliban, beiratkoztam a divatszabó képzésre is. Hiszen a varrás elég komplex egy skill. Nem lehet egyhamar belejönni. Bár majdnem feladtam párszor - elég kemény műszaki témákat is érintettünk, ami nem volt csupa móka és kacagás számomra..

Végül papíron női szabó lettem. (A férfi szabó képzés erre épül, az szinte egy külön szakma, annyira más a kettő.)

Persze ettől még nem lettem szabó, de varrónő sem. Talán nem is leszek. Egyébként is, az elsődleges célom a ruhajavítás, a már meglévő és fölöslegessé vált ruhák új életre keltése volt.

Egyedül mégis nehéz nekiállni. A varrógépem a sarokban.

Együtt könnyebb.

----
Találtam egy társat Palytásné Iványi Melinda személyében, akivel hasonló elvek hajtanak minket. Tervezünk egy szabadtéri kreatív ruhajavító workshopot. Kézi varró, díszítő technikákkal
(hímzés, gyöngyözés, csipke-rátét).

Ha fontos számodra a környezettudatosság, a közösség, állj fel a monitor elől, és csatlakozz hozzánk! (részletek első kommentben)

09/06/2024

Fenntartható divat. Vélemény.

Én értem, hogy a tervező olyan szabásmintát készít, hogy ne keletkezzen szabászati hulladék. Tök jó, hogy lent és pamutot használ. Ráadásul magyar is. Ez mind szép és jó. De attól még a ruhadarab elkészítése ugyanúgy természeti erőforrásokat igényelt (víz, anyag szállítása, permetezett gyapotföldek..).

Organikus pamutból készíti a pólót a fast fashion lánc és zöld színt használ a címkében? Ez szimplán greenwashing. A fogyasztó manipulálása, mert elhiszi, hogy kevesebb kárt okoz, ha ezt a terméket vásárolja meg. Lehet, hogy x százalékkal kevesebbet, de attól még okoz.

A divat követése szerintem eleve nem lehet fenntartható. Hiszen folyamatosan változik és ez magában hordozza a ruháink szezononkénti cseréjét is.. Gondolkozzunk már el: valóban szükséges ez?

Ellenben milyen akkor a fenntartható ruhatár?

Kicsiben és egyéni szinten kezdődik. Unalmas dolgokkal:

Első körben rendet rakok a szekrényemben, hogy átlátható legyen: mi van, mi nincs.

Felpróbálom, hogy jó-e még rám egyáltalán, ami egy ideje nem került elém. Engem is ért már meglepetés - pedig azt hittem én sosem hízom - amikor a régi farmerem úszógumi tájékon bizony nem volt már olyan kényelmes..

Elszakadt, bolyhos, kopott, lyukas, eljárt az idő az anyag felett?
Ki kell válogatni, és külön raktározni, hogy melyiket adom el, szösztelenítem, viszem el varrónőhöz vagy az adományboltba (akik végső esetben állatmenhelyeknek adják tovább). Direktbe kidobni a kukába a kommunális hulladék közé: TILOS!

Igen, tudom, ez macera és nem olyan szexi, mint venni egy új ruhát. Lehet, hogy kevesebb dopamin-lökettel is jár.

Igen, le kell hozzá lassulni. Tudatosan átgondolni. A fast fashion ellentéte.. slow fashion, ugye érted?

Nem mellesleg, a pénztárcánknak is jobb (részben azért tudtam alkalmazottból vállalkozóvá válni, mert évekig alig költöttem ruhára, helyette a biztonsági tartalékba ment).

Viszont találhatunk örömforrást is abban, ahogyan a meglévő ruháinkra tekintünk. Mondok saját példát. A ruhadarabok kombinálása új módokon. Így fedeztem fel, hogy az egyik kedvencem a farmernadrág blézerrel.

Foltozás, ami egyben relaxáló kézimunka is: egy régi farmernadrág megfoltozása egyszerű hímzéssel. Magam sem hittem el, hogy milyen boldogságot éreztem, amikor először felvettem! Mintha egy új ruhadarab lett volna, pedig csak rákerült egy plusz anyagdarab.

Tehát az igazi "fenntartható divat" az a ruhadarab, amit nem kellett legyártani és megvenni. Ami már ott van a szekrényedben, és talán csak arra vár, hogy újra felfedezd és más szemmel tekints rá, vagy egy másik gombot varrj rá. A darabok, amiket már egyszer legyártottak és más valaki hordta őket (gardróbcseréken vagy second hand juthatsz hozzájuk). Ha megismered, hogy milyen színek állnak jól neked, akkor szívesebben viseled majd őket. Ha tanulsz az öltözködésről, akkor tudatosabb leszel benne és egyre kevésbé hatnak rád a reklámok.

Szerinted?

Ha elfogadsz segítséget, én ezért vagyok itt, egyetlen üzenetre tőled.

Még mindig így gondolom. Ezért csinálom. 🔥
29/05/2024

Még mindig így gondolom. Ezért csinálom. 🔥

Sok nő azért nem fordul szín- és stílustanácsadóhoz, mert azt hiszi, hogy utána le kell cserélnie a komplett ruhatárát, átfestetni a haját, kidobni a sminkkészletét. Mindezt máról holnapra. 😱

Romboljuk hát le e mítoszt! Amit azért is fáj hallanom, mert pont 100%-ban szembemegy az elveimmel és az életmódommal. Nekem, aki alig vásárolok új ruhát hosszú évek óta. Turkálóból és gardróbcserékről szerzem be amire szükségem van, szinte csak a fehérneműm és a cipőm kivétel. Bár lehet, hogy túlzásba vittem a klímaszorongást. 😇

Ha egy hétig minden nap meg kell jelennem valahol, akkor a hétvégén mosnom kell, hogy a következő héten is legyen rendes tiszta ruhám. Azaz viszonylag kicsi a gardróbom és ezzel nem azt akarom sugallni, hogy én vagyok a követendő példa.

A sminkkészletem pedig kb. 5 darabra csökkent le az évek során (pedig úgy egy évtizede sminkesként még hatalmas táskákkal jártam). 💋

Szerintem elmondhatom, hogy minimalista vagyok, és törekszem a fenntarthatóságra. Nem dobok ki élelmiszert például, csak ha nagyon muszáj. Nincs autóm, mert szerintem már így is van elég a világon.
(Kérlek semmit ne vegyél úgy, hogy elítéllek bármiért is. Én sem vagyok szent. Ha más vezet, például én is ülök kocsiba. 10 napig bírtam hús nélkül, a vegánságot pedig 2 napig, pedig az állattenyésztés nagyban hozzájárul a környezetszennyezéshez. Szeretek kádban fürdeni. Látod, mindig van hova fejlődni.) ❤️

Ha egy ruhának lejárt az ideje, akkor eladományozom, eladom, bedobom gardróbcserén a közösbe (jó kis elengedés gyakorlat). Remélem senki nem dob szó szerint a kommunális hulladék közé ruhaneműt! Olvasom, hogy Amerikában tonnányit. A szeméttelepeken nem ritka a címkés ruha sem, amit még egyszer sem viseltek... (no komment). 👀

A szín- és stílustanácsadói tevékenységemmel szívügyemet, a fenntarthatóságot szeretném szolgálni (ha egyáltalán létezik még ez a fogalom, hiszen a nyugati életmódunk egyáltalán nem fenntartható, legalábbis a bolygó jövője szempontjából, na mindegy, ez messzire vezetne). Szóval, ha szembemenne etikailag az elveimmel, nem csinálnám. 💚

A tudatos vásárlást kívánom propagálni (bár inkább a fogyasztás drasztikus visszafogására lenne szükség, legalábbis nekünk, akik abban a privilegizált helyzetben vagyunk, hogy a Facebookot olvassuk és nem egy afrikai faluban dolgozunk a földeken). 🙏

A szemléletváltás első lépése lehet - oly sok minden más mellett - például egy színtípus-elemzés. Segít lelassulni. Megállni egy kicsit. Átgondolni, hogy nekem mi áll jól, a fénysebességgel változó divattrendektől függetlenül.
Én legalábbis ebben hiszek és itt vagyok Neked kedves Facebook-barátom 2024-ben is, ha a segítségemre lenne szükséged!

Judit Gályász

Ha szeretnél több információt kapni a szín- és sminktanácsadásról, írj üzenetet!

Cím

Budapest

Nyitvatartási idő

Hétfő 10:00 - 14:00
Kedd 10:00 - 14:00
Szerda 10:00 - 14:00
Csütörtök 10:00 - 14:00
Péntek 10:00 - 14:00

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Fenntartható ruhatár új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Fenntartható ruhatár számára:

Megosztás

Kategória