09/06/2024
Fenntartható divat. Vélemény.
Én értem, hogy a tervező olyan szabásmintát készít, hogy ne keletkezzen szabászati hulladék. Tök jó, hogy lent és pamutot használ. Ráadásul magyar is. Ez mind szép és jó. De attól még a ruhadarab elkészítése ugyanúgy természeti erőforrásokat igényelt (víz, anyag szállítása, permetezett gyapotföldek..).
Organikus pamutból készíti a pólót a fast fashion lánc és zöld színt használ a címkében? Ez szimplán greenwashing. A fogyasztó manipulálása, mert elhiszi, hogy kevesebb kárt okoz, ha ezt a terméket vásárolja meg. Lehet, hogy x százalékkal kevesebbet, de attól még okoz.
A divat követése szerintem eleve nem lehet fenntartható. Hiszen folyamatosan változik és ez magában hordozza a ruháink szezononkénti cseréjét is.. Gondolkozzunk már el: valóban szükséges ez?
Ellenben milyen akkor a fenntartható ruhatár?
Kicsiben és egyéni szinten kezdődik. Unalmas dolgokkal:
Első körben rendet rakok a szekrényemben, hogy átlátható legyen: mi van, mi nincs.
Felpróbálom, hogy jó-e még rám egyáltalán, ami egy ideje nem került elém. Engem is ért már meglepetés - pedig azt hittem én sosem hízom - amikor a régi farmerem úszógumi tájékon bizony nem volt már olyan kényelmes..
Elszakadt, bolyhos, kopott, lyukas, eljárt az idő az anyag felett?
Ki kell válogatni, és külön raktározni, hogy melyiket adom el, szösztelenítem, viszem el varrónőhöz vagy az adományboltba (akik végső esetben állatmenhelyeknek adják tovább). Direktbe kidobni a kukába a kommunális hulladék közé: TILOS!
Igen, tudom, ez macera és nem olyan szexi, mint venni egy új ruhát. Lehet, hogy kevesebb dopamin-lökettel is jár.
Igen, le kell hozzá lassulni. Tudatosan átgondolni. A fast fashion ellentéte.. slow fashion, ugye érted?
Nem mellesleg, a pénztárcánknak is jobb (részben azért tudtam alkalmazottból vállalkozóvá válni, mert évekig alig költöttem ruhára, helyette a biztonsági tartalékba ment).
Viszont találhatunk örömforrást is abban, ahogyan a meglévő ruháinkra tekintünk. Mondok saját példát. A ruhadarabok kombinálása új módokon. Így fedeztem fel, hogy az egyik kedvencem a farmernadrág blézerrel.
Foltozás, ami egyben relaxáló kézimunka is: egy régi farmernadrág megfoltozása egyszerű hímzéssel. Magam sem hittem el, hogy milyen boldogságot éreztem, amikor először felvettem! Mintha egy új ruhadarab lett volna, pedig csak rákerült egy plusz anyagdarab.
Tehát az igazi "fenntartható divat" az a ruhadarab, amit nem kellett legyártani és megvenni. Ami már ott van a szekrényedben, és talán csak arra vár, hogy újra felfedezd és más szemmel tekints rá, vagy egy másik gombot varrj rá. A darabok, amiket már egyszer legyártottak és más valaki hordta őket (gardróbcseréken vagy second hand juthatsz hozzájuk). Ha megismered, hogy milyen színek állnak jól neked, akkor szívesebben viseled majd őket. Ha tanulsz az öltözködésről, akkor tudatosabb leszel benne és egyre kevésbé hatnak rád a reklámok.
Szerinted?
Ha elfogadsz segítséget, én ezért vagyok itt, egyetlen üzenetre tőled.