19/11/2020
Sziasztok! Egy kicsit eljárt a fejem fölött az idő. Ígértem, hogy "beszélek" majd a megkésett mozgásfejlődés gyanújeleiről, amit most be is váltok. Hónapokra lebontva szeretném felhívni néhány gyanújelre a figyelmeteket. Egy picit hosszú lesz, amiért előre is bocsánatot kérek!
A 0-3 hónapos kor eltérő mozgásfejlődése: perinatális(születés előtti) komplikációk (pl. rohamos vagy elhúzódó szülés, placenta leválás, szülési trauma, koraszülés stb.), túlzott aluszékonyság vagy alig alszik, montonon sírás, nehezen nyugtatható meg, szopóreflex hiánya, ezáltal etetési, evési problémák, nehézségek, merev vagy petyhüdt izomtónus, nyaki-háti hypotónia (fejét hason fekvésben nem tartja), hason fekvésben a fej emelésével a lábak is felemelkednek (kóros együttmozgások), fejét csak az egyik irányba fordítja, a fej hátsó része ellapult, egy testhelyzetet preferál, abból nehezen mozdítható ki, aszimmetrikus testtartás, elmaradt szem-kéz koordináció(nem figyeli a kézmozgásait), szemkontaktust nem tart, a külső ingerek nem keltik fel az érdeklődését.
A 3-6 hónapos kor eltérő mozgásfejlődése: öklözés, hüvelykujja a tenyérbe szorul, elmaradt szem-kéz koordináció, nincs utánnyúlás (nem nyúl a játék után), rigid testtartás(merev,feszes), nem fordul az oldalára, illetve nem tudja megtartani ezt a testhelyzetet, akinesis (aktív mozgás hiánya), földön játszva csak egy testhelyzetben játszik, nyaki-háti hypotónia (az ülőhelyzetet nem képes megtartani), szemkontaktus nem tart, szociális mosoly elmaradása, kommunikáció, hangadás teljes hiánya, kúszás, hason fekvő helyzetben feltámaszkodás elmaradása.
A 6-9 hónapos kor eltérő mozgásfejlődése: kúszáskor, mászáskor alternáló mozgás elmaradása(ellentétes kar-láb mozgás), a kulcsolás nem középvonalban történik, petyhüdt izomtónus, nyaki-háti hypotónia, széles terpeszben, W-ben ülés preferálása, aszimmetrikus mozgásvégzés, aktivitás, intenció hiánya, hangadások, kommunikáció hiánya, evési, etetési nehézségek.
A 9-12 hónapos kor eltérő mozgásfejlődése: egyhangú mozgásformák, aktivitás, intenció hiánya, az érintett oldalát nem használja(itt arra kell gondolni, hogy például a játékért mindig csak egy kézzel nyúl, az egyik lábát figyelmen kívül hagyja), alternáló mozgásformák elmaradása, oldalazva, csak az egyik irányba, kapaszkodva jár, lábujjhegyezés, akaratlagos fogás-elengedés hiánya, mozgásfejlődés elmaradása (fordulás, kúszás, mászás, felülés, felállás, járás), az utasításokat egyáltalán nem követi.
Az 1-3 éves kor eltérő mozgásfejlődése: megkésett beszédfejlődés, szókincse nem bővül, ugyanazokat a szavakat ismétli, nincsen konstruáló játék(pl. építés kockákból), akaratlagos fogás-elengedés hiánya (kanálra nem fog rá), szükségleteit nem jelzi, szobatisztaság nem alakul ki 3 éves korra sem, ügyetlen, darabos mozgások, egyensúly problémák (sokszor elesik), lábujjhegyezés, járáskor előlábra érkezik(nem pedig sarokra), bokája befelé dől, figyelemzavar, túlzott aktivitás.
Nagyon fontos, hogyha ezek közül bármelyik gyanújelet észleljük, minél hamarabb forduljunk szakemberhez. Nem győzőm hangsúlyozni a korai prevenció fontosságát. A kisbabák agya plasztikus, ami azt jelenti, hogy alakítható, formálható. Tehát a rossz mozgásformákat legjobban még ekkor lehet kikorrigálni. Emellett már egy korábbi bejegyzésben is említettem, hogy a babócák mozgása együtt fejlődik az értelmükkel. Ha a mozgásfejlődés megkésik, vagy valamilyen szinten elmarad, annak később (leginkább az óvoda 2. felében, iskolában mutatkozik meg) következménye lesz. Ezért fontos időben észre venni és korrigálni. De milyen következményei lehetnek? Legtöbbször a megkésett mozgásfejlődéssel jár a megkésett beszédfejlődés is. Megkésett beszédfejlődésről beszélünk 3 éves kor után. Sokan nem is gondolnák, de a fogfejlődés is egy neurológiai folyamat, amely árulkodhat az idegrendszer éretlenségéről. Itt a tejfogak elhagyására gondolok. További következmény lehet majd iskolában az írás, olvasás, számolás nehézsége.
A bejegyzésem célja nem az, hogy félelmet keltsek a szülőkben, csak arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy mennyire nagyon nagyon nagyon fontos a kiscsibék mozgásfejlődése az első másfél év alatt. Ezért is tettem ingyenessé az első vizsgálatokat. Azért azt még hozzátenném, hogy nem feltétlen megkésett egy kiscsibe mozgásfejlődése, ha bármelyik gyanújelet észleljük, ez annál összetettebb dolog, de mégis nagyon fontos, hogyha bármi eltérőt észlelünk forduljunk szakemberhez, már csak magunk megnyugtatása miatt is.
Remélem segíthettem a nem túl rövid bejegyzésem által és sok szülőhöz eljut a mondanivalóm.
Szép napot kívánok Mindenkinek❣️🐣🤗