Csibe Torna

Csibe Torna Kedves Látogató! Tóth-Molnár Rékának hívnak, végzettségem konduktor (mozgásfejlesztő). C?

17/05/2024
Egy szuper programsorozattal vár minden érdeklődőt a TEFI!🤰🤱
09/05/2024

Egy szuper programsorozattal vár minden érdeklődőt a TEFI!🤰🤱

10/04/2024

Egy kicsit szeretnék arról írni Nektek,hogy mik azok az intő
jelek,amivel érdemes hozzám
fordulnotok.

Már az első találkozás után árgus szemekkel figyeljük gyermekünket,biztos,hogy minden rendben van? Ez normális? Nem kellene szakemberhez fordulnunk vele? Nincs lemaradva a mozgása? Időben csinál mindent?
Szinte minden szülőben felmerülnek ezek a kérdések,ami teljesen normális,hiszen a legjobbat szeretnénk gyermekünknek. De nézzük meg pontosan,hogy mik lehetnek azok az árulkodó jelek,már néhány hetes kórtól,amikor is érdemes szakemberhez fordulni. Ezesteben hozzám.

Mielőtt belevágok mindenképpen szeretném felhívni a figyelmeteket arra,hogy minden gyermek más,máshogyan fejlődik,a saját ütemében. Tehát,ha pár hét eltérés van a kőbe vésettekhez képest,akkor nincsen semmi gond. Viszont,ha több hónapos, például 10 hónaposan még,nemhogy nem mászik,de kúszni se kúszik,akkor minél hamarabb szakemberhez kell fordulni!

🐣Most egy kicsit visszamegyek az időben,egészen a szülés pillanatáig. Az első kérdéseim között szokott lenni,hogy a terhesség,szülés problémamentes volt-e. Gondolok itt például az oxigénhiányos állapotra, koraszülésre, sárgaságra, agyvérzésre, szülőcsatornában való elakadásra. Ha ezek valamelyike bekövetkezett, akkor érdemes felkeresni.

🐣Mit is kell csinálnia az első hetekben egy csecsemőnek? Az első hetek után az ébrenléti idő folyamatosan növekedni fog. El kezdi felfedezni a világot. Ilyenkor érdemes megfigyelni,hogy a szemével követ-e (leginkább még) minket,zajra reagál-e. Ez a látás,illetve hallás fejlődésének első állomásai. Majd egyre többet kezd el "mocorogni",jár keze-lába. Ilyenkor érdemes megfigyelni,hogy a fejét mindkét irányba fordítja-e,mind a két kezét,lábát egyformán mozgatja-e. Ha eltérést tapasztalunk a két oldal között(például jobb oldalra kevésbé fordítja a fejét),akkor érdemes felkeresni. Ennek hátterében legtöbbször tónusbeli eltérés áll,azaz lehet,hogy gyengébb(hypotón) az izomzata az egyik oldalt,vagy pedig le van tapadva,feszesebb(spasztikus).

🐣Ha azt mondják/úgy érzed feszesebb a csípője, érdemes felkeresni.

🐣Ha lábfejei befelé fordulnak,érdemes felkeresni.

🐣Érdemes megfigyelni a kezeit is a kisbabánknak. 2 hónapos korig a kezeket szoros ököltartásban tartják,majd ez a tartás egyre jobban kezd enyhülni,nyújtogatják az ujjaikat,3 hónapos koruktól pedig el kezdenek fogni,nyúlni tárgyakért. Ha a kisbabád elmúlt 2 hónapos,de még mindig szoros ököltartásban tartja a kezeit/kezét,vagy ha már 3 hónapos elmúlt és még nem nyúl a tárgyakért,akkor érdemes felkeresni.

🐣A fejtartás is nagyon fontos, eleinte hason fekvésben csak annyira kell megemelniük a buksijukat,hogy át tudják fordítani egyik irányból a másikba. Majd később 2 hónapos kor körül már el kell tudniuk emelni a talajtól,3 hónapos kortól pedig meg kell tudniuk hosszabb időre tartani alkartámaszban. Ha a kisbabád nem szeret hasalni,fejét nem tudja,vagy nehezen tartja meg,akkor érdemes felkeresni.

🐣Az első nagymozgásos fejlődési lépcső a hasra fordulás. Innen indul minden nagymozgás. 5 hónapos koruk végéig kell hasra fordulniuk. Ha kisbabád elmúlt 6 hónapos, és még nem fordul a hasára,akkor érdemes felkeresni.

A továbbiakat kicsit rövidebben írom le.
Ha
🐣8 hónaposan még nem kúszik,
🐣10 hónaposan nem mászik,
🐣mászás után nem ül még meg egyedül,
🐣11-12 hónaposan bútorokba kapaszkodva nem áll fel,
🐣12-13 hónaposan bútorok mellett nem oldalazik
🐣16 hónaposan önállóan nem jár még
a kisbabád,akkor érdemes felkeresni.

🐣Továbbá,ha bizonytalan vagy első cipő kérdésben,szeretnéd megnézetni,hogy normál vagy szupinált cipő kell neki,akkor érdemes felkeresni.

Vagy csak,ha megnyugtatásra vágysz,hogy tényleg minden rendben van-e kisbabáddal,már tudjátok...ÉRDEMES MEGKERESNI.🙂🐣

10/04/2024

Sziasztok!

Egy kicsit eltűntem(röpke 2,5 évre),ennek oka az,hogy született két csodálatos gyermekem.👨‍👩‍👧‍👧 Most viszont szeretnék visszatérni,igaz korlátozott óraszámban,de újult erővel és helyszínnel.💪 Szeretnék veletek mindenféle hasznos tartalmat megosztani a továbbiakban az oldalamon. Szeretnék indítani újból csoportokat(most egészen minit is, 3-8 hónapos korig),ennek részleteivel később jelentkezem. Keressetek bizalommal!🥰🐣

20/09/2021

Sziasztok! Egy újabb igényfelmérést szeretnék készíteni csoportos foglalkozásokra. Szeretnék egészen picikéknek is indítani egy 4 fős csoportot (olyan "babák jelentkezését" várom,akik már tudnak stabilan ülni,betöltötték a 9 hónapot,de még nem tudnak járni). Illetve újra indítanék nagyobbacskáknak is egy 4 fős csoportot (2-3 éves korig). Ha lenne rá igény,akkor az 1-2 éves korosztályt is szívesen várnám csoportos foglalkozásra.☺ Ha valakinek felkeltettem az érdeklődését,akkor üzenetben várom a jelentkezést. Szép napot!🐣❤

Sziasztok! Többen kérdeztétek már,hogy miért nem ajánlom a bébikompot. Röviden,tömören ezért. A minél több aktivitás hív...
10/12/2020

Sziasztok! Többen kérdeztétek már,hogy miért nem ajánlom a bébikompot. Röviden,tömören ezért. A minél több aktivitás híve vagyok! Szép estét kívánok❣️🐣

Kedves Szülők, Nagyszülők, Internet Népe! 😊

Közeleg a karácsony és sokan ajándékokat fognak adni szeretteiknek. Az év ezen időszakában a gyerekek kapják, természetesen és nagyon helyesen, a legtöbb meglepetést. Emiatt szeretném felhívni egy nagyon fontos tényre a gyerekeket, de főleg a babákat megajándékozókat. A téma nagyon egyszerű:

DOBD KI A BÉBIKOMPOT!!! 🧐 És ne is vegyél ilyet! 🤓

Hogy miért?

- Mert nem tanítja meg járni a babát, sőt. Mivel folyamatosan kitámasztja a medence és a törzs izmait, ezek nem fejlődnek olyan mértékben, mint arra a felegyenesedéshez szüksége lenne a babának. És mivel egyszerűbb a kompra kapaszkodni, nincs is meg a babákban a vágy, az akarat, a kitartás, hogy maguktól elkezdjenek felállni, járni!
- Mert a kompban abnormális helyzetben használja a csípő és az alsó végtag izmait, így gyengébbek lesznek a lábai és medence izmai.
- Mivel nehezebben tanul meg járni és mivel a mozgásfejlődés összhangban van a pszichés fejlődéssel, a mentális státusza is késni fog. El fog maradni a társaitól mentálisan is.
- Mert a kompra támaszkodva elérhet olyan dolgokat (asztalterítő, fűtőtest, főzőlap, stb.), amiket még anélkül nem is tudna. Így lesznek a forrázások például.
- Mert összeeshet a komp minden kis akadálynál (pl. küszöb) és becsípi, sőt amputálhatja az ujjait.
- Mert kiesik belőle és beüti a fejét.
- Mert leesik vele a lépcsőn és nagyon komoly hasi és fejsérüléseket szenvedhet el.
- Mert azt hihetjük, hogy biztonságba van a babánk a kompban, ezért kevésbé figyelünk rá. És szinte mindig csak a baj van belőle.

Kanadában és USA egyes államaiban be van tiltva.

Akkor inkább a készségfejlesztő játszó asztalok, amik stabilak. Ezekbe kapaszkodva, saját erőből, kíváncsiságát kielégítve tud felállni a baba, erősíteni az izmait és végeredményben megtanul járni, helyesen ;)

Megosztani ér és érdemes! ;)

Insta: www.instagram.com/dr.robertkonig
YouTube: www.youtube.com/drkonigrobert



Amit még érdemes tudni, források:

https://www.shb.scot.nhs.uk/departments/physiotherapy/Myths_About_BabyWalkers.pdf
https://www.health.harvard.edu/blog/parents-dont-use-a-baby-walker-2018092714895
https://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/at-home/Pages/Baby-Walkers-A-Dangerous-Choice.aspx

23/11/2020

Sziasztok! Egy igényfelmérést szeretnék készíteni. Szeretnék indítani egy 4 fős mini csoportot. Egyelőre a bölcsis korosztályra gondoltam (már járó babák-3 éves korig). Olyan gyerkőcök jelentkezését várom, akiknek szülei úgy gondolják, hogy szeretnék a kiscsibék szociális kapcsolatait ápolni az óvoda előtt. Ez egy remek lehetőség, amellyel elő lehet segíteni a későbbi beilleszkedést az óvodai csoportba, nem mellesleg a picik mozgásfejlődésére, illetve beszédfejlődésére is pozitív hatással van. Ha összegyűlne a csoport, akkor akár már a jövő héten is kezdhetnénk. Ha felkeltettem az érdeklődésedet nyugodtan keress privát üzenetben.🤗🐣

19/11/2020

Sziasztok! Egy kicsit eljárt a fejem fölött az idő. Ígértem, hogy "beszélek" majd a megkésett mozgásfejlődés gyanújeleiről, amit most be is váltok. Hónapokra lebontva szeretném felhívni néhány gyanújelre a figyelmeteket. Egy picit hosszú lesz, amiért előre is bocsánatot kérek!

A 0-3 hónapos kor eltérő mozgásfejlődése: perinatális(születés előtti) komplikációk (pl. rohamos vagy elhúzódó szülés, placenta leválás, szülési trauma, koraszülés stb.), túlzott aluszékonyság vagy alig alszik, montonon sírás, nehezen nyugtatható meg, szopóreflex hiánya, ezáltal etetési, evési problémák, nehézségek, merev vagy petyhüdt izomtónus, nyaki-háti hypotónia (fejét hason fekvésben nem tartja), hason fekvésben a fej emelésével a lábak is felemelkednek (kóros együttmozgások), fejét csak az egyik irányba fordítja, a fej hátsó része ellapult, egy testhelyzetet preferál, abból nehezen mozdítható ki, aszimmetrikus testtartás, elmaradt szem-kéz koordináció(nem figyeli a kézmozgásait), szemkontaktust nem tart, a külső ingerek nem keltik fel az érdeklődését.

A 3-6 hónapos kor eltérő mozgásfejlődése: öklözés, hüvelykujja a tenyérbe szorul, elmaradt szem-kéz koordináció, nincs utánnyúlás (nem nyúl a játék után), rigid testtartás(merev,feszes), nem fordul az oldalára, illetve nem tudja megtartani ezt a testhelyzetet, akinesis (aktív mozgás hiánya), földön játszva csak egy testhelyzetben játszik, nyaki-háti hypotónia (az ülőhelyzetet nem képes megtartani), szemkontaktus nem tart, szociális mosoly elmaradása, kommunikáció, hangadás teljes hiánya, kúszás, hason fekvő helyzetben feltámaszkodás elmaradása.

A 6-9 hónapos kor eltérő mozgásfejlődése: kúszáskor, mászáskor alternáló mozgás elmaradása(ellentétes kar-láb mozgás), a kulcsolás nem középvonalban történik, petyhüdt izomtónus, nyaki-háti hypotónia, széles terpeszben, W-ben ülés preferálása, aszimmetrikus mozgásvégzés, aktivitás, intenció hiánya, hangadások, kommunikáció hiánya, evési, etetési nehézségek.

A 9-12 hónapos kor eltérő mozgásfejlődése: egyhangú mozgásformák, aktivitás, intenció hiánya, az érintett oldalát nem használja(itt arra kell gondolni, hogy például a játékért mindig csak egy kézzel nyúl, az egyik lábát figyelmen kívül hagyja), alternáló mozgásformák elmaradása, oldalazva, csak az egyik irányba, kapaszkodva jár, lábujjhegyezés, akaratlagos fogás-elengedés hiánya, mozgásfejlődés elmaradása (fordulás, kúszás, mászás, felülés, felállás, járás), az utasításokat egyáltalán nem követi.

Az 1-3 éves kor eltérő mozgásfejlődése: megkésett beszédfejlődés, szókincse nem bővül, ugyanazokat a szavakat ismétli, nincsen konstruáló játék(pl. építés kockákból), akaratlagos fogás-elengedés hiánya (kanálra nem fog rá), szükségleteit nem jelzi, szobatisztaság nem alakul ki 3 éves korra sem, ügyetlen, darabos mozgások, egyensúly problémák (sokszor elesik), lábujjhegyezés, járáskor előlábra érkezik(nem pedig sarokra), bokája befelé dől, figyelemzavar, túlzott aktivitás.

Nagyon fontos, hogyha ezek közül bármelyik gyanújelet észleljük, minél hamarabb forduljunk szakemberhez. Nem győzőm hangsúlyozni a korai prevenció fontosságát. A kisbabák agya plasztikus, ami azt jelenti, hogy alakítható, formálható. Tehát a rossz mozgásformákat legjobban még ekkor lehet kikorrigálni. Emellett már egy korábbi bejegyzésben is említettem, hogy a babócák mozgása együtt fejlődik az értelmükkel. Ha a mozgásfejlődés megkésik, vagy valamilyen szinten elmarad, annak később (leginkább az óvoda 2. felében, iskolában mutatkozik meg) következménye lesz. Ezért fontos időben észre venni és korrigálni. De milyen következményei lehetnek? Legtöbbször a megkésett mozgásfejlődéssel jár a megkésett beszédfejlődés is. Megkésett beszédfejlődésről beszélünk 3 éves kor után. Sokan nem is gondolnák, de a fogfejlődés is egy neurológiai folyamat, amely árulkodhat az idegrendszer éretlenségéről. Itt a tejfogak elhagyására gondolok. További következmény lehet majd iskolában az írás, olvasás, számolás nehézsége.

A bejegyzésem célja nem az, hogy félelmet keltsek a szülőkben, csak arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy mennyire nagyon nagyon nagyon fontos a kiscsibék mozgásfejlődése az első másfél év alatt. Ezért is tettem ingyenessé az első vizsgálatokat. Azért azt még hozzátenném, hogy nem feltétlen megkésett egy kiscsibe mozgásfejlődése, ha bármelyik gyanújelet észleljük, ez annál összetettebb dolog, de mégis nagyon fontos, hogyha bármi eltérőt észlelünk forduljunk szakemberhez, már csak magunk megnyugtatása miatt is.

Remélem segíthettem a nem túl rövid bejegyzésem által és sok szülőhöz eljut a mondanivalóm.

Szép napot kívánok Mindenkinek❣️🐣🤗

05/11/2020

Sziasztok! A bemutatkozó bejegyzésem után, szeretnék magáról a normál mozgásfejlődésről írni nektek egy kis összefoglalót. Nagyon fontosnak tartom, hogy mindenki tisztában legyen azzal, hogy az egyes hónapokban milyen mozgásformákat kellene végezniük a babócáknak.
A 0-2 hónapos kor normál mozgásfejlődése: hajlított végtagok, öklözés, általában hason és háton fekszik, fejét mindkét irányba fordítja, hason fekvő helyzetben fejét emeli, általában már 6 hetes kortól.

A 3 hónapos kor normál mozgásfejlődése: háton fekvő helyzetben a végtagjait szimmetrikusan tartja, hason fekvő helyzetben az alkartámasz szimmetrikus, fejét mindkét irányba fordítja a vállától függetlenül, ülésbe húzáskor fejét emeli, kezeit a középvonalban összeérinti, nézegeti, akaratlagos fogás-elengedés megjelenik, tárgyat a szemével követi.

A 4-5 hónapos kor normál mozgásfejlődése: hason fekvésben feltámaszkodik, könyökei, ujjai nyújtva vannak, tenyereire támaszkodik, hátról oldalára fordul, alsó végtagok mozgása aktív.

A 6-7 hónapos kor normál mozgásfejlődése: fordul hátról hasra, hasról-hátra, állóhelyzetben lábaival rugózik, a kúszás kiváltható hason fekvő helyzetben talptámasszal, gurul.

A 8-9 hónapos kor normál mozgásfejlődése: nagy mozgásteret igényel, alternálva kúszik, térdkézláb helyzetbe feltolja magát, hintázik.

A 10-11 hónapos kor normál mozgásfejlődése: egyensúlyérzék fejlődése, alternáló mászás, önállóan felül, önállóan feltérdel, kapaszkodva feláll, rövid ideig önállóan megáll kapaszkodás nélkül.

A 12-18 hónapos kor normál mozgásfejlődése: bútort fogva, oldalazva jár, pár lépést önállóan megtesz, majd végül önállóan jár.

A továbbiakban járása egyre biztosabb, koordináltabb lesz, folyamatosan fejlődik a kézügyessége, illetve megjelennek az első szótagok, hangutánzó szavak, szavak, mondatok.

Fontos megemlítenem, hogy annak ellenére, hogy az egyes mozgásmintáknak meghatározott időben kell jelen lennie a kisbaba életszakaszaiban, minden baba más ütemben fejlődik. Nem minden baba kezd el járni egy éves korában, de ha egy éves korában még nem tud önállóan ülni, az egy intő jel lehet.

Remélem segíthettem és hasznosnak találtátok a mondanivalómat. A későbbiekben szeretnék nektek írni egy kis összefoglalót a megkésett mozgásfejlődés gyanújeleiről, amikor is érdemes szakemberhez fordulni.

Szép estét kívánok mindenkinek❣️🤗🐣

02/11/2020

Kedves Látogató!

Tóth-Molnár Rékának hívnak, végzettségem konduktor (mozgásfejlesztő). Eredetileg központi idegrendszeri sérült gyermekekkel foglalkozom, de új szerelmem lett, még pedig a korai fejlesztés. Olyan 0-6 éves korú gyermekekkel foglalkozom magánvállalkozásomban, akiknek mozgása kissé elmaradott. A Csibe Torna keretein belül a gyermekek, életkoruknak megfelelő komplex konduktív pedagógiai fejlesztésben vehetnek részt. Tudom, ez egy kicsit ijesztőnek hangozhat, tömören-gyönyören a lényeg az, hogy segítek felzárkózni, ha a gyermekeknek mozgásfejlődésbeli lemaradásuk van. De ez mit is jelent? Születés után, vannak különböző mozgásfejlődésbeli lépcsőfokok, amik egymást segítve épülnek fel. Ha ezek közül kimarad egy, akkor annak következménye lesz a többi fejlődésében is. Ez nem csak a mozgásfejlődésre igaz, hanem a kognitív, azaz az értelmi fejlődésre is, hiszen a mozgás, illetve értelmi képességek egymást segítve, kiegészítve fejlődnek. Ezért nagyon fontos, hogy a lépcsőfokok közül egy se maradjon ki. Ha egy gyermek valamelyik lépcsőfoknál elakad (például nem tudja emelni a fejét hason fekvésben, még nem kúszik, mászik, áll fel, jár stb.), akkor én segítek annak megugrásába. Nagyon fontos, hogy ezeket időben észre vegyük és korrigáljuk, hiszen a korai életszakaszban lehet a legtöbbet elérni a mozgásfejlődés terén. Továbbá oldalamon szeretnék mindenféle hasznos információval szolgálni a leendő, illetve már Édesanyáknak, Édesapáknak. 🐣🤗

Cím

Tisza Utca 10
Tiszakécske
6060

Telefonszám

+36706760003

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Csibe Torna új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Csibe Torna számára:

Megosztás