12/03/2026
5 powodów, dla których warto usiąść do kolażu:
1. BYCIE TU I TERAZ: Skupienie na precyzyjnym wycinaniu/ ekspresyjnym wyrywaniu i klejeniu elementów to doświadczenia bardzo sensoryczne. Kolaż skupia nas na odczuwaniu, jak gdyby UZIEMIA.
2. WYRAŻANIE SIEBIE: Czasem trudno nazwać to, co czujemy. W kolażu obrazy mówią za nas. Wybierasz to, co z Tobą rezonuje – intuicyjnie, bez większego zastanawiania się. Uczestniczki po skończonej pracy mówią najczęściej: „To była dla mnie osobista terapia”.
3: POCZUCIE SPRAWSTWA: Ty decydujesz, gdzie znajdzie się dany element. W świecie, w którym na wiele rzeczy nie mamy wpływu, tu masz pełną kontrolę nad tym co tworzysz. Poza tym kolaż jest często NOWYM doświadczeniem dla uczestników. Stworzenie czegoś od zera i to własnymi rękami buduje pewność siebie.
4. BEZ PRESJI „TALENTU”: To moja ulubiona zaleta. Sama np. Nie znoszę i nie umiem malować. Ty też musisz umieć, by stworzyć coś zachwycającego. Kolaż, bazując na częściowo gotowych elementach, daje radość z tworzenia każdemu, bez względu na umiejętności.
5. PORZĄDKOWANIE EMOCJI: Przetwarzanie starych gazet w nową jakość to dobra metafora porządkowania własnych myśli i nadawania im nowego sensu (Znów odesłałabym do opinii Uczestniczek, które zresztą znajdziesz wśród zdjęć poniższego posta) ;)