28/07/2021
15 motive pentru care este imperios necesar sa bei apa. KANGEN! Partea 1. Urmărește următoarele postări pentru mai multe detalii💙
1. Fara apa nu exista viata.
2. Lipsa apei incetineste sau stopeaza anumite functii ale organismului.
3. Apa este o importanta sursa de energie si tine permanent corpul in miscare.
4. Furnizeaza energia electrica si magnetica a fiecarei celule din organism.
5. Este un liant in arhitectura structurilor celulare.
6. Dar si factorul principal in prevenirea degradarii ADN-ului. Cu cat mai putina apa bei, pe termen lung, cu atat mai lezata va fi structura ADN-ului tau.
7. Consumul de apa creste eficienta sistemului imunitar.
8. Fara un consum adecvat de apa alimentele nu pot fi procesate, metabolizate si asimilate corespunzator.
9. Orice aliment, daca nu este asociat cu consumul de apa, are valoare 0 pentru organism.
10. Apa intensifica asimilarea elementelor nutritive din alimentele consumate.
11. Este folosita pentru transportul si, d**a caz, eliminarea tuturor substantelor din corp. Practic, cu cat mai multa apa consumam, cu atat organismul va retine mai usor elementele nutritive si le va elimina mai repede pe cele daunatoare.
12. Creste eficienta hematiilor in procesul de colectare a oxigenului in plamani.
13. Iar la nivelul fiecarei celule ajuta la patrunderea oxigenului si, apoi, la eliminarea deseurilor metabolice.
14. Apa duce deseurile metabolice, din diferite zone ale corpului, catre ficat si rinichi pentru a fi eliminate.
15. Este principalul lubrifiant al articulatiilor. Daca auzi cm iti scartaie oasele sau genunchii/coatele te dor d**a fiecare sesiune de exercitii, bea mai multa apa si vei observa diferenta in bine.
Va urma partea a 2a și a 3a...
Consumul zilnic de apă este vital pentru sănătatea noastră. Apa transportă substanțe nutritive în celule, ajută la digestie, elimină toxinele, ajută la prevenirea durerii de cap și a oboselii și chiar poate ajuta la scăderea sau întreținerea în greutate. Corpurile noastre sunt de pâ...